Tuncay Kara

“İnsanlar kayığının kenarında, tarlasının içinde ve işinin başında olmalıdır.”

27 Ekim 1953 tarihinde Gaziantep’te doğan Tuncay Kara, 1989-2013 yıllarında Selçuk İplik A.Ş Yönetim Kurulu Üyeliği, 2013-2017 yıllarında Kara Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı Yapmıştır. 6 çocuklu rahmetli Şaban ve Hayriye Kara çiftinin ikinci çocuğudur.

Çalışma hayatına ilkokulda başlayan Tuncay Kara, 64 yıllık hayatı boyunca fiilen çeşitli işlerde çalıştı. İlk iş deneyimini bisküvi fabrikasında yaşamış, daha sonra amcasının yanında babasının işi olan elektrik tesisatçılığına başlamıştır. Mesleğine hakim olduktan sonra babasından belli bir sermaye alarak ağabeyi Oktay Kara ile birlikte kendi elektrik malzeme dükkânını açmış ve kısa zamanda sıkı çalışma ve azimle işlerinin içinde büyümüşlerdir. Diğer kardeşleri Kemal ve Bilal Kara da aynı sektörde oldukları için aynı isim altında bir araya gelerek Enerji Elektrik Limited Şirketi'ni kurdular.

1989 Yılında, 3 Adet Open-End Makinalı Selçuk İplik’e ortak olmuşlardır. “Birlikten Kuvvet Doğar” mantığı ile daha da çok çalışarak, Kara Holding’i bugün 2000 civarında çalışanı olan bir dünya markası haline getirmişlerdir.

Tuncay Kara, çalışma hayatı boyunca kendisinden çok işine zaman ayırmıştır. Yaptığı işlerde asla yorulmamış, iş disiplinini hiçbir zaman elden bırakmamış, sürekli işinin başında olmuş, “insanlar kayığının kenarında, tarlasının içinde ve işinin başında olmalı” sözüyle çalışmayı ve işini takip etmeyi kendisine hayat tarzı edinmiştir.

64 yaşında, her şeyin başladığı 3 Open-End makinalı ilk fabrikamızda 14 ağustos 2017 tarihinde çıkan büyük yangında şehitlik mertebesine ulaşmıştır.

Kendisine Allah’tan rahmet diliyor ve Kara Holding gibi büyük bir eseri bizlere miras bıraktığı için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.